Kim jest inżynier środowiska?
Przez długi czas problematyka ochrony przyrody ograniczała się do nieprzespanych nocy dla ekologów. Rządy krajów rozwiniętych coraz poważniej podchodzą do tego problemu, ponieważ ma on charakter globalny. Wynika to z troski nie tylko o obecne pokolenie, ale także o środowisko, w którym będą żyły przyszłe. Jaka jest w tym wszystkim rola inżyniera środowiska? Czym wyróżnia się ten zawód?
Co to jest inżynieria środowiska?
Jedną z gałęzi nauk technicznych jest inżynieria środowiska. Jej zakres obejmuje działania mające na celu utrzymanie środowiska naturalnego w równowadze, zapewnienie jego powrotu do samooczyszczania i samoregeneracji, a w przypadku dużej dewastacji – pomoc w powrocie do stanu równowagi.
Przeczytaj również: Na czym polegają studia niestacjonarne online?
Do zakresu obowiązków inżyniera środowiska należy więc:
gospodarka ściekowa,
gospodarka odpadami,
ochrona powietrza,
chłodnictwo
i zagadnienia związane z energią.
Specjalista ten zajmuje się również sprawami dotyczącymi zaopatrzenia w wodę, klimatyzacją i ogrzewaniem.
Jak zostać inżynierem środowiska?
Wiedza techniczna i naukowa jest zazwyczaj nauczana na studiach z zakresu inżynierii środowiska. Specjalista ten zdobywa wiedzę umożliwiającą mu rozwiązywanie problemów związanych z organizacją, techniką i technologią ochrony, użytkowania i przekształcania środowiska. Absolwent zyskuje również wiedzę w zakresie realizacji zadań projektowych, eksploatacyjnych, utrzymaniowych i produkcyjnych w ramach inżynierii środowiska. Z powyższych informacji wynika, że można w pewnym stopniu porównać inżyniera środowiska do ekologa, ponieważ jako osoba mająca wiedzę i doświadczenie w zakresie funkcjonowania środowiska naturalnego, powinien on podejmować wszelkie racjonalne działania, aby zachować równowagę potrzebną do zdrowego rozwoju przyrody i ludności. Ponieważ wyniki pracy inżynierów środowiska nie będą widoczne dziś ani jutro, ale raczej za kilka, kilkanaście lat, można je porównać do długofalowego przeciwdziałania katastrofalnym skutkom antropopresji.
Studia na tym kierunku można ukończyć na Akademii Nauk Stosowanych Gospodarki Krajowej w Kutnie. Zawód ten nie należy do łatwych, ale daje satysfakcję i pozwala na rozwój. Właśnie te cechy sprawiają, że jest tak chętnie wybierany przez absolwentów szkół licealnych i nie tylko.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana